top of page

BELİRSİZLİK DURUMLARINDA KURUMLAR NE YAPABİLİR ?

Belirsizlik durumlarında kurumların yapması gereken, öncelikle durumu analiz etmek ve belirli olan durumlar ile belirsizleri ayıklayarak, gerçekçi ön görüler ile planlamalar yapmaktır.

KURUMLARDA BELİRSİZLİK YÖNETİMİ


Belirsizlik konusu kurumlar için bugünden önce de zorlayıcı durumlardan biri olmuştu. Elbette sadece belirsizlik değil, aslında son senelerde şirketlerde, VUCA olarak adlandırılan durumunun yani Değişkenlik, Belirsizlik, Karmaşık ve Muğlaklık kondisyonlarının iş dünyasının gerçeği olduğunu ve bu gerçeğin kalıcı olacağını ve kurumlar bu durumu nasıl yöneteceğini çalışıyorduk.

Bugünümüzde ise küresel pandemi ve getirileri ile beraber özellikle belirsizlik kavramını çalışmaya başladık.

Pandemi ile küçükten büyüğe tüm kurumların bu belirsizlik ortamında; acil bir şekilde değişen dünyanın bugünkü ihtiyaçları ve değişen arz sistemlerine uyumlarken, diğer taraftan hızlı bir şekilde yeni geleceğini planlaması ve gerekli hazırlıklarını yapması gerekti.

Belirsizlik dönemleri, her zaman içerisindeki fırsatlarla gelir ve kimi firma bu fırsatları yakalayarak avantajını kullandı.

Ancak birçok firma, özellikle küçük ölçekli firmalar, hala belirsizliği yönetmeye ve yeni bilinmeyen geleceği ön görmeye çalışıyor.

Belirsizlik durumlarında kurumların yapması gereken, öncelikle durumu analiz etmek ve belirli olan durumlar ile belirsizleri ayıklayarak, gerçekçi ön görüler ile planlamalar yapmaktır.

Bunun için gerçekçi bilgilere, sistematik strateji çalışmalarına ve başarılı liderlere ihtiyaç vardır.

Girişimci liderler kuşkusuz her iki alanda da önemli bir rol oynarken, kaliteli bir insan kaynağı gerçekçi bilgiler ve uygulama alanında kritik bir öneme sahiptir. Tüm seviyelerden alacağınız bilgiler kurumunuz için gerçekçi ve başarılı bir şekilde planlama yapmanızı ve çevik bir şekilde uygulamanızı sağlayacaktır.

Standart zamanlar dışında, belirsizlik durumlarında da, öncelikle şirketlerin bu durumunu yönetmeye uygun stratejileri olmalıdır. Yeni stratejisini kurgulayabilmek için şirketin elindeki veriler ve belirsizlikler, varsayımlar, riskler ve etkilerini göz önüne alması gereklidir.

Bu planlamalar ve strateji kurguları için sizlere ilham olabilecek 2 aşamalı bir yönetim uygulaması önerisi vermek isteriz.


Şekil 1 ve Şekil 2 de açıklamaya çalıştığımız bu çalışmaları yönetim ekipleriniz ile mevcut durumunuzu daha net görmek ve yolu belirlemek için kullanabiliyoruz.

Bu çalışmayı şöyle yapabilirsiniz,


Şekil 1 ‘ in 4 alanını 4 ayrı çalışma olarak yapmalısınız.

Bu 4 kadranı doldurduktan sonra, hepsini bir arada görmek oluşturacağımız yeni senaryomuzu ana hatlarını ve yapmamız gerekenleri karşımıza çıkaraktır.

Ardından bu alternatif senaryolar ve durumları etkileri ile belirsizlik oranlarını görmemiz gerekir. Bunun içinde Şekil 2 de çalışma yapılabilir. ( Şekil 2 etki ve belirsizlik düzeylerine göre değerlendirilmelidir, içerisi örnek olarak doldurulmuştur)
ŞEKİL 1.


ŞEKİL 2.Bu iki şemayı göz önüne alarak yeni veya yenilenen stratejiniz için belirsiz alanlar ve durumlar konusunda daha net bir bakış açısına sahip olabileceksiniz.

Derya Çorbacıoğlu

Profesyonel Koç FCPC, Eğitmen & Danışman65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


Yazı: Blog2 Post
bottom of page