top of page

Yaşamda Mutlulukla İlerlemek İçin Koçluk Çalışmaları

Koçluk çalışmaları tüm sağlıklı bireylerin dönem dönem bir profesyonel ile yaşamını hizalaması için yapması gereken çalışmadır diyebilirim.


Koçluk birinden bir konuda danışmanlık almak ya da bir şey öğrenmek değildir aksine sizin kendi iç bilgeliğinize ulaşmanız, bağlantınızı kurmanız ve sizin için en uygun planı yaratmanıza hizmet eder.


Hangi konuların çalışacağı konusu en çok aldığım sorulardandır, genellikle terapi ile karıştırılır, geçmiş tecrübeleri konuşmak ve onlar için çalışmakla çok karıştırılır. Bizler geçmiş deneyimlerini sadece referans olarak ne yaratmak istediğinizi sorarız oysa. Bugünde, şu anda ve gelecek için çalışan bir sistemimiz vardır.


Tüm yaşam alanlarınızı koçluk çalışmalarında çalışırız. Yaşam bir bütündür ve farklı yaşam alanlarından oluşur.. İş hayatımız, ebeveynliğimiz, sosyal hayatımız, romantik ilişkilerimiz, sağlımız .. vs.


Hangi konuda kendinizi rahatsız, tam istediğim gibi değil veya mutsuz hissediyorsanız oraya bakmanızda fayda var. Çünkü yaşamımızı kendimizi tanıyarak, kendimize uygun olarak yaşadığımız zaman bu gibi ifadeler aklımıza gelmez. Ama bizlere uymayan, zorlayan ya da çok emin ve güvenli hissetmiyorsak burada çalışmamız gerekir.


Her hangi bir konuda harekete geçme isteği, alınması gereken kararların değerlendirilmesi.

Devam eden ve değiştirilmek istenilen kalıpların dönüştürülmesi, davranış değişimi yönetimi.

Diğer kişilerle olan iletişimi daha iyi bir seviyeye taşımak.

Bireylerin nasıl olmak istedikleri, ne istedikleri, nasıl yapabilecekleri gibi bireysel gelişim ve dönüşüm konuları.

İş ve özel yaşam dengesi, hem işinde hem de özel hayatında mutlu olmalı. Aile ve ebeveynlik alanında daha güçlü iletişim kurmak.

Diyet yapmak, spora başlamak, hobilere vakit ayırmak ve sürdürebilir kılmak gibi farklı farklı pek çok hedeften bahsedilebilir.


Ben neye ihtiyacım olduğunu ve ne yapmam gerektiğini biliyorum diyen birçok kişi, hedeflerine ulaşamamakta. İşte tamda burada bir koç ile çalışmanın farkı çıkar.


Koçlar aldıkları eğitimler ile yapılandırılmış sohbetleri ile seans adını verdiğimiz görüşmeleri birçok metot ile yönetirler.


Çalıştığımız konuların ana sebebi bazen bizim bakış açımızdan kaynaklanır, bazen kabullenmediğimiz için veya bazen konfor alanımızdan çıkmaya cesaret edememizden kaynaklanabilir.. Ya da bambaşka bir sebeple karşılaşırız… Önemli olan sebebi bulmanız ve alternatiflerinizi görmeniz ve ne yapmak istediğinizi görüp planlamanızdır.


Danışan bu çalışmalarda farkındalıklar yaşar, keşifler yaşar, hedefini belirler, potansiyeli ile buluşur ve gerçekleştirmek için adımlarını seçerek ilerler.


Bireyler, kendi çıkmazlarında aldıkları koçluk desteği ile durumu ve kendi duygularını tanımlayarak bu çıkmazı nasıl aşacaklarını, neye dönüştürmek istediklerini bilerek daha tatminli bir yaşam kurabilirler.


Yani koçluk almak, ilerlemek istediğiniz bir alanda yol arkadaşlığı yapmaktır. Koç, profesyonel anlamda uzmanlaşmış, sizi yönlendirmelerden ve yargılamalardan uzak teknikler ile sonuca tamamen kendi kararlarınızla ulaşmanıza destek olur.


Derya Çorbacıoğlu

Profesyonel Koç FCPC, Eğitmen & Danışman

48 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page